Contents

- 1 Mẹo Hướng dẫn What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? 2022
- 2 Determine the greatest 3-digit number exactly divisible by 8, 10 and 12
- 3 Divisibility rules for numbers 1–30[edit]
- 4 Step-by-step examples[edit]
- 5 Beyond 30[edit]
- 6 Generalized divisibility rule[edit]
- 7 Proofs[edit]
- 8 See also[edit]
- 9 References[edit]
- 10 Sources[edit]
- 11 External
links[edit]
- 11.1 What is the least number which when divided by 5 6 8 10 and 12?
- 11.2 What is the least number which when divided by 3 5 6 8 10 and 12 leaves in each case remainder 2 but when divided by 13 leaves no remainder?
- 11.3 What is the least number which when divided by 5 6 7 8 gives remainder 3 in each case and is completely divisible by 9?
- 11.4 What is the least number which when divided by 8 9 12?
- 11.5 Clip What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? ?
- 11.6 Chia Sẻ Link Cập nhật What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? miễn phí

## Mẹo Hướng dẫn What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? 2022

Quý khách đang tìm kiếm từ khóa What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? được Cập Nhật vào lúc : 2022-10-18 13:04:18 . Với phương châm chia sẻ Bí quyết về trong nội dung bài viết một cách Chi Tiết 2022. Nếu sau khi tìm hiểu thêm nội dung bài viết vẫn ko hiểu thì hoàn toàn có thể lại Comments ở cuối bài để Admin lý giải và hướng dẫn lại nha.

**Solution:**

Nội dung chính

- Determine the greatest 3-digit number exactly divisible by 8, 10 and 12Divisibility rules for numbers 1–30[edit]Step-by-step examples[edit]Divisibility by

2[edit]Divisibility by 3 or 9[edit]Divisibility by

4[edit]Divisibility by 5[edit]Divisibility by

6[edit]Divisibility by 7[edit]Divisibility by 13[edit]Beyond 30[edit]Composite

divisors[edit]Prime divisors[edit]Notable

examples[edit]Generalized divisibility rule[edit]Proofs[edit]Proof using basic algebra[edit]

Proof using modular

arithmetic[edit]See also[edit]References[edit]Sources[edit]External

links[edit]What is the least number which when divided by 5 6 8 10 and 12?What is the least number which when divided by 3 5 6 8 10 and 12 leaves in each case remainder 2 but when divided by 13 leaves no remainder?What is the least number which when divided by 5 6 7 8 gives remainder 3 in each case and is completely divisible by 9?What is the least number which when divided by 8 9 12?

We will be using the concept of LCM(Least Common Multiple) to solve this.

To determine the greatest 3-digit number exactly divisible by 8, 10, and 12, we need to find the LCM of the given numbers.

Let’s find the LCM of 8, 10, and 12 as shown below.

LCM of 8, 10, and 12 will be equal to 2 × 2 × 2 × 3 × 5 = 120

As we know that the greatest 3-digit number is 999, we will now divide 999 by the obtained LCM that is 120.

Since the remainder is not 0, hence we subtract 39 from 999.

999 – 39 = 960 which is a multiple of 120 and is exactly divisible.

Now,

120 × 8 = 960 and 120 × 9 = 1080.

We see that 120 × 9 = 1080 is a 4-digit number but, we need the greatest 3-digit multiple.

Therefore, the greatest 3-digit multiple of 120 is 120 × 8 = 960 i.e, 960.

Hence, the greatest 3-digit number exactly divisible by 8, 10, and 12 is 960.

You can also use the LCM

Calculator to solve this.

NCERT Solutions for Class 6 Maths Chapter 3 Exercise 3.7 Question 5

## Determine the greatest 3-digit number exactly divisible by 8, 10 and 12

**Summary:**

The greatest 3-digit number exactly divisible by 8, 10, and 12 is 960.

**☛ Related Questions:**

- The Traffic Lights At Three Different Road Crossings Change After Every 48 Seconds 72 Seconds And 108 Seconds Respectively If They Change Simultaneously At 7 Am At What TimeThree Tankers Contain 403 Litres 434 Litres And 465 Litres Of Diesel Respectively Find The Maximum Capacity Of A Container That Can Measure The Diesel Of The Three ContainersFind The Least Number Which When Divided By 6 15 And 18 Leave Remainder 5 In Each CaseFind The Smallest 4 Digit Number Which Is Divisible By 18 24 And 32

A divisibility rule is a shorthand and useful way of determining whether a given integer is divisible by a fixed divisor without performing the division, usually by examining its digits. Although there are divisibility tests for numbers in any

radix, or base, and they are all different, this article presents rules and examples only for decimal, or base 10, numbers. Martin Gardner explained and popularized these rules in his September 1962

“Mathematical Games” column in Scientific American.[1]

## Divisibility rules for numbers 1–30[edit]

The rules given below transform a given number into a generally smaller number, while preserving divisibility by the divisor of

interest. Therefore, unless otherwise noted, the resulting number should be evaluated for divisibility by the same divisor. In some cases the process can be iterated until the divisibility is obvious; for others (such as examining the last n digits) the result must be examined by other means.

For divisors with multiple rules, the rules are generally ordered first for those appropriate for numbers with many digits, then those useful for numbers with fewer digits.

Note: To

test divisibility by any number that can be expressed as 2n or 5n, in which n is a positive integer, just examine the last n digits.

Note: To test divisibility by any number expressed as the product of prime factors , we can separately test for divisibility by each

prime to its appropriate power. For example, testing divisibility by 24 (24 = 8×3 = 23×3) is equivalent to testing divisibility by 8 (23) and 3 simultaneously, thus we need only show divisibility by 8 and by 3 to prove divisibility by 24.

Divisor Divisibility condition Examples 1

No specific condition. Any integer is divisible by 1.

2 is divisible by 1.

2

The last digit is even (0, 2, 4, 6, or 8).[2][3]

1294: 4 is even.

3

Sum the digits. The result must be divisible by

3.[2][4][5]

405 → 4 + 0 + 5 = 9 and 636 → 6 + 3 + 6 = 15 which both are clearly divisible by 3.

16,499,205,854,376 → 1+6+4+9+9+2+0+5+8+5+4+3+7+6 sums to 69 → 6 + 9 = 15 → 1 + 5 = 6, which is clearly divisible by 3.

Subtract the quantity of the digits 2, 5, and 8 in the number from the quantity of the digits 1, 4, and 7 in the number. The result must be divisible by 3.

Using the example above: 16,499,205,854,376 has four of the digits 1, 4 and 7 and four of the digits 2, 5 and 8; ∴ Since 4 − 4 = 0 is a multiple of 3, the number 16,499,205,854,376 is divisible by 3.

4

The last two digits form a number that is divisible by 4.[2][3]

40,832: 32 is divisible by 4.

If the tens digit is even, the ones digit must be 0, 4, or 8.

If the tens digit is odd, the ones digit must be 2 or 6.

40,832: 3 is odd, and the last digit is 2.

Double the tens digit, plus the ones digit is divisible by 4.

40832: 2 × 3 + 2 = 8, which is divisible by 4.

5

The last digit is 0 or 5.[2][3]

495: the last digit is 5.

6

It is divisible by 2 and by 3.[6]

1458: 1 + 4 + 5 + 8 = 18, so it is divisible by 3 and the last digit is even, hence the number is divisible by 6.

Sum the ones digit, 4 times the 10 digit, 4 times the 100s digit, 4 times the 1000s digit, etc. If the result is divisible by 6, so is the original number. (Works because for

.)

1458: (4 × 1) + (4 × 4) + (4 × 5) + 8 = 4 + 16 + 20 + 8 = 48

7

Forming an alternating sum of blocks of three from right to left gives a multiple of

7[5][7]

1,369,851: 851 − 369 + 1 = 483 = 7 × 69

Adding 5 times the last digit to the rest gives a multiple of 7. (Works because 49 is divisible by 7.)

483: 48 + (3 × 5) = 63 = 7 × 9.

Subtracting 2 times the last digit from the rest gives a multiple of 7. (Works because 21 is divisible by 7.)

483: 48 − (3 × 2) = 42 = 7 × 6.

Subtracting 9 times the last digit from the rest gives a multiple of 7. (Works because 91 is divisible by 7.)

483: 48 − (3 × 9) = 21 = 7 × 3.

Adding 3 times the first digit to the next and then writing the rest gives a multiple of 7. (This works because 10a + b − 7a = 3a + b; the last number has the same remainder as 10a + b.)

483: 4×3 + 8 = 20,

203: 2×3 + 0 = 6, 63: 6×3 + 3 = 21.

Adding the last two digits to twice the rest gives a multiple of 7. (Works because 98 is divisible by 7.)

483,595: 95 + (2 × 4835) = 9765: 65 + (2 × 97) = 259: 59 + (2 × 2) = 63.

Multiply each digit (from right to left) by the digit in the corresponding position in this pattern (from left to right): 1, 3, 2, −1, −3, −2 (repeating for digits beyond the hundred-thousands place). Adding the results gives a multiple of 7.

483,595: (4 × (−2)) + (8 × (−3)) + (3 × (−1)) + (5 × 2) + (9 × 3) + (5 × 1) = 7.

Compute the remainder of each digit pair (from right to left) when divided by 7. Multiply the rightmost remainder by 1, the next to the left by 2 and the next by 4, repeating the pattern for digit pairs beyond the hundred-thousands place. Adding the results gives a multiple of 7.

194,536: 19|45|36 ; (5×4) + (3×2) + (1×1) = 27, so it is not divisible by 7

204,540: 20|45|40 ; (6×4) + (3×2) + (5×1) = 35, so it is divisible by 7

8

If the hundreds digit is even, the number formed by the last two digits must be divisible by 8.

624: 24.

If the hundreds digit is odd, the number obtained by the last two digits plus 4 must be divisible by 8.

352: 52 + 4 = 56.

Add the last digit to twice the rest. The result must be divisible by 8.

56: (5 × 2) + 6 = 16.

The last three digits are divisible by 8.[2][3]

34,152: Examine divisibility of just 152: 19 × 8

Add four times the hundreds digit to twice the tens digit to the ones digit. The result must be divisible by 8.

34,152: 4 × 1 + 5 × 2 + 2 = 16

9

Sum the digits. The result must be divisible by

9.[2][4][5]

2880: 2 + 8 + 8 + 0 = 18: 1 + 8 = 9.

10

The ones digit is 0.[3]

130: the ones digit is 0.

11

Form the alternating sum of the digits, or equivalently sum(odd) – sum(even). The result must be divisible by 11.[2][5]

918,082: 9 − 1 + 8 − 0 + 8 − 2 = 22 = 2 × 11.

Add the digits in blocks of two from right to left. The result must be divisible by 11.[2]

627: 6 + 27 = 33 = 3 × 11.

Subtract the last digit from the rest. The result must be divisible by 11.

627: 62 − 7 = 55 = 5 × 11.

Add the last digit to the hundreds place (add 10 times the last digit to the rest). The result must be divisible by 11.

627: 62 + 70 = 132: 13 + 20 = 33 = 3 × 11.

If the number of digits is even, add the first and subtract the last digit from the rest. The result must be divisible by 11.

918,082: the number of digits is even (6) → 1808 + 9 − 2 = 1815: 81 + 1 − 5 = 77 = 7 × 11

If the number of digits is odd, subtract the first and last digit from the rest. The result must be divisible by 11.

14,179: the number of digits is odd (5) → 417 − 1 − 9 = 407 = 37 × 11

12

It is divisible by 3 and by 4.[6]

324: it is divisible by 3 and by 4.

Subtract the last digit from twice the rest. The result must be divisible by 12.

324: 32 × 2 − 4 = 60 = 5 × 12.

13

Form the alternating sum of blocks of three from right to left. The result must be divisible by 13.[7]

2,911,272: 272 − 911 + 2 = −637

Add 4 times the last digit to the rest. The result must be divisible by 13.

637: 63 + 7 × 4 = 91, 9 + 1 × 4 = 13.

Subtract the last two digits from four times the rest. The result must be divisible by 13.

923: 9 × 4 − 23 = 13.

Subtract 9 times the last digit from the rest. The result must be divisible by 13.

637: 63 – 7 × 9 = 0.

14

It is divisible by 2 and by 7.[6]

224: it is divisible by 2 and by 7.

Add the last two digits to twice the rest. The result must be divisible by 14.

364: 3 × 2 + 64 = 70.

1764: 17 × 2 + 64 = 98.

15

It is divisible by 3 and by 5.[6]

390: it is divisible by 3 and by 5.

16

If the thousands digit is even, the number formed by the last three digits must be divisible by 16.

254,176: 176.

If the thousands digit is odd, the number formed by the last three digits plus 8 must be divisible by 16.

3408: 408 + 8 = 416.

Add the last two digits to four times the rest. The result must be divisible by 16.

176: 1 × 4 + 76 = 80.

1168: 11 × 4 + 68 = 112.

The last four digits must be divisible by 16.[2][3]

157,648: 7,648 = 478 × 16.

17

Subtract 5 times the last digit from the rest. (Works because 51 is divisible by 17.)

221: 22 − 1 × 5 = 17.

Subtract the last two digits from two times the rest. (Works because 102 is divisible by 17.)

4,675: 46 × 2 − 75 = 17.

Add 2 times the last digit to 3 times the rest. Drop trailing zeroes. (Works because (10a + b) × 2 − 17a = 3a + 2b; the last number has the same remainder as 10a + b.)

4,675: 467 × 3 + 5 × 2 = 1411; 238: 23 × 3 + 8 × 2 = 85.

18

It is divisible by 2 and by 9.[6]

342: it is divisible by 2 and by 9.

19

Add twice the last digit to the rest. (Works because (10a + b) × 2 − 19a = a + 2b; the last number has the same remainder as 10a + b.)

437: 43 + 7 × 2 = 57.

Add 4 times the last two digits to the rest. (Works because 399 is divisible by 19.)

6935: 69 + 35 × 4 = 209.

20

It is divisible by 10, and the tens digit is even.

360: is divisible by 10, and 6 is even.

The number formed by the last two digits is divisible by 20.[3]

480: 80 is divisible by 20.

It is divisible by 4 and 5.

480: it is divisible by 4 and 5.

21

Subtracting twice the last digit from the rest gives a multiple of 21. (Works because (10a + b) × 2 − 21a = −a + 2b; the last number has the same remainder as 10a + b.)

168: 16 − 8 × 2 = 0.

It is divisible by 3 and by 7.[6]

231: it is divisible by 3 and by 7.

22

It is divisible by 2 and by 11.[6]

352: it is divisible by 2 and by 11.

23

Add 7 times the last digit to the rest. (Works because 69 is divisible by 23.)

3128: 312 + 8 × 7 = 368. 36 + 8 × 7 = 92.

Add 3 times the last two digits to the rest. (Works because 299 is divisible by 23.)

1725: 17 + 25 × 3 = 92.

Subtract twice the last three digits from the rest. (Works because 2,001 is divisible by 23.)

2,068,965: 2,068 − 965 × 2 = 138.

24

It is divisible by 3 and by 8.[6]

552: it is divisible by 3 and by 8.

25

The last two digits are 00, 25, 50 or 75.

134,250: 50 is divisible by 25.

26

It is divisible by 2 and by 13.[6]

156: it is divisible by 2 and by 13.

Subtracting 5 times the last digit from 2 times the rest of the number gives a multiple of 26. (Works because 52 is divisible by 26.)

1248 : (124 ×2) – (8×5) =208=26×8

27

Sum the digits in blocks of three from right to left. (Works because 999 is divisible by 27.)

2,644,272: 2 + 644 + 272 = 918.

Subtract 8 times the last digit from the rest. (Works because 81 is divisible by 27.)

621: 62 − 1 × 8 = 54.

Subtract the last two digits from 8 times the rest. (Works because 108 is divisible by 27.)

6507: 65 × 8 − 7 = 520 − 7 = 513 = 27 × 19.

28

It is divisible by 4 and by 7.[6]

140: it is divisible by 4 and by 7.

29

Add three times the last digit to the rest. (Works because (10a + b) × 3 − 29a = a + 3b; the last number has the same remainder as 10a + b.)

348: 34 + 8 × 3 = 58.

Add 9 times the last two digits to the rest. (Works because 899 is divisible by 29.)

5510: 55 + 10 × 9 = 145 = 5 × 29.

Subtract twice the last three digits from the rest. (Works because 2,001 is divisible by 29.)

2,086,956: 2,086 − 956 × 2 = 174.

30

It is divisible by 3 and by 10.[6]

270: it is divisible by 3 and by 10.

## Step-by-step examples[edit]

### Divisibility by

2[edit]

First, take any number (for this example it will be 376) and note the last digit in the number, discarding the other digits. Then take that digit (6) while ignoring the rest of the number and determine if it is divisible by 2. If it is divisible by 2, then the original number is

divisible by 2.

Example

376 (The original number)37 6 (Take the last digit)6 ÷ 2 = 3 (Check to see if the last digit is divisible by 2)376 ÷ 2 = 188 (If the last digit is divisible by 2, then the whole number is divisible by 2)

### Divisibility by 3 or 9[edit]

First, take any number (for this example it will be 492) and add together each digit in the number (4 + 9 + 2 = 15). Then take that sum (15) and determine if it is divisible by 3. The original number is divisible by 3 (or 9) if and only if the sum of its digits is divisible by 3 (or 9).

Adding the digits of a number up, and then repeating the process with the result until only one digit remains, will give

the remainder of the original number if it were divided by nine (unless that single digit is nine itself, in which case the number is divisible by nine and the remainder is zero).

This can be generalized to any standard positional system, in which the

divisor in question then becomes one less than the radix; thus, in base-twelve, the digits will add up to the remainder of the original number if divided by eleven, and numbers are divisible by eleven only if the digit sum is divisible by eleven.

Example.

492 (The original number)4 + 9 + 2 = 15

(Add each individual digit together)15 is divisible by 3 which point we can stop. Alternatively we can continue using the same method if the number is still too large:1 + 5 = 6 (Add each individual digit together)6 ÷ 3 = 2 (Check to see if the number received is divisible by 3)492 ÷ 3 = 164 (If the number obtained by using the rule is divisible by 3, then the whole number is divisible by 3)

### Divisibility by

4[edit]

The basic rule for divisibility by 4 is that if the number formed by the last two digits in a number is divisible by 4, the original number is divisible by 4;[2][3] this is because 100 is divisible by 4 and so adding hundreds, thousands, etc. is simply adding another number that is divisible by 4. If any number ends in a two digit number that you know is

divisible by 4 (e.g. 24, 04, 08, etc.), then the whole number will be divisible by 4 regardless of what is before the last two digits.

Alternatively, one can simply divide the number by 2, and then check the result to find if it is divisible by 2. If it is, the original number is divisible by 4. In addition, the result of this test is the same as the original number divided by 4.

Example.

General rule

2092 (The original number)20

92 (Take the last two digits of the number, discarding any other digits)92 ÷ 4 = 23 (Check to see if the number is divisible by 4)2092 ÷ 4 = 523 (If the number that is obtained is divisible by 4, then the original number is divisible by 4)

Alternative example

1720 (The original number)1720 ÷ 2 = 860 (Divide the original number by 2)860 ÷ 2 = 430 (Check to see if the result is divisible by 2)1720 ÷ 4 = 430 (If the

result is divisible by 2, then the original number is divisible by 4)

### Divisibility by 5[edit]

Divisibility by 5 is easily determined by checking the last digit in the number (475), and seeing if it is either 0 or 5. If the last number is either

0 or 5, the entire number is divisible by 5.[2][3]

If the last digit in the number is 0, then the result will be the remaining digits multiplied by 2. For example, the number 40 ends in a

zero, so take the remaining digits (4) and multiply that by two (4 × 2 = 8). The result is the same as the result of 40 divided by 5(40/5 = 8).

If the last digit in the number is 5, then the result will be the remaining digits multiplied by two, plus one. For example, the number 125 ends in a 5, so take the remaining digits (12), multiply them by two (12 × 2 = 24), then add one (24 + 1 = 25). The result is the same as the result of 125 divided by 5 (125/5=25).

Example.

If the last digit is 0

110 (The original number)11 0 (Take the last digit of the number, and check if it is 0 or 5)11 0 (If it is 0, take the remaining digits, discarding the last)11 × 2 = 22 (Multiply the result by 2)110 ÷ 5 = 22 (The result is the same as the original number divided by 5)

If the last digit is 5

85 (The original number)8 5 (Take the last digit

of the number, and check if it is 0 or 5)8 5 (If it is 5, take the remaining digits, discarding the last)8 × 2 = 16 (Multiply the result by 2)16 + 1 = 17 (Add 1 to the result)85 ÷ 5 = 17 (The result is the same as the original number divided by 5)

### Divisibility by

6[edit]

Divisibility by 6 is determined by checking the original number to see if it is both an even number (divisible by 2) and

divisible by 3.[6] This is the best test to use.

If the number is divisible by six, take the original number (246) and divide it by two (246 ÷ 2 = 123). Then, take that result and divide it by three (123 ÷ 3 = 41). This result is the

same as the original number divided by six (246 ÷ 6 = 41).

Example.

General rule324 (The original number)324 ÷ 3 = 108 (Check to see if the original number is divisible by 3)324 ÷ 2 = 162 OR 108 ÷ 2 = 54 (Check to see if either the original number or the result of the previous equation is divisible by 2)324 ÷ 6 = 54 (If either of the tests in the last step are true, then the original number is divisible by 6. Also, the

result of the second test returns the same result as the original number divided by 6)Finding a remainder of a number when divided by 6(1, −2, −2, −2, −2, and −2 goes on for the rest) No period. — Minimum magnitude sequence(1, 4, 4, 4, 4, and 4 goes on for the rest) — Positive sequenceMultiply the right most digit by the left most digit in the sequence and multiply the second right most digit by the second left most digit in the sequence

and so on.Next, compute the sum of all the values and take the remainder on division by 6.

Example: What is the remainder when 1036125837 is divided by 6?

Multiplication of the rightmost digit = 1 × 7 = 7Multiplication of the second rightmost digit = 3 × −2 = −6Third rightmost digit = −16Fourth rightmost digit = −10Fifth rightmost digit = −4Sixth rightmost digit = −2Seventh rightmost digit = −12Eighth

rightmost digit = −6Ninth rightmost digit = 0Tenth rightmost digit = −2Sum = −51−51 ≡ 3 (mod 6)Remainder = 3

### Divisibility by 7[edit]

Divisibility by 7 can be tested by a recursive method. A number of the

form 10x + y is divisible by 7 if and only if x − 2y is divisible by 7. In other words, subtract twice the last digit from the number formed by the remaining digits. Continue to do this until a number is obtained for which it is known whether it is divisible by 7. The original number is divisible by 7 if and only if the number obtained using this procedure is divisible by 7. For example, the number 371: 37 − (2×1) = 37 − 2 = 35;

3 − (2 × 5) = 3 − 10 = −7; thus, since −7 is divisible by 7, 371 is divisible by 7.

Similarly a number of the form 10x + y is divisible by 7 if and only if x + 5y is divisible by 7.[8] So add five times the last digit to the number formed by the remaining digits, and continue to do

this until a number is obtained for which it is known whether it is divisible by 7.[9]

Another method is multiplication by 3. A number of the form 10x + y has the same remainder when divided by 7 as 3x + y. One must multiply the leftmost digit of the original number by 3, add the next digit, take the remainder when divided by

7, and continue from the beginning: multiply by 3, add the next digit, etc. For example, the number 371: 3×3 + 7 = 16 remainder 2, and 2×3 + 1 = 7. This method can be used to find the remainder of division by 7.

A more complicated algorithm for testing divisibility by 7 uses the fact that 100 ≡ 1, 101 ≡ 3, 102 ≡ 2, 103 ≡ 6, 104 ≡ 4, 105 ≡ 5, 106 ≡ 1,

… (mod 7). Take each digit of the number (371) in reverse order (173), multiplying them successively by the digits 1, 3, 2, 6, 4, 5, repeating with this sequence of multipliers as long as necessary (1, 3, 2, 6, 4, 5, 1, 3, 2, 6, 4, 5, …), and adding the products (1×1 + 7×3 + 3×2 = 1 + 21 + 6 = 28). The original number is divisible by 7 if and only if the number

obtained using this procedure is divisible by 7 (hence 371 is divisible by 7 since 28 is).[10]

This method can be simplified by removing the need to multiply. All it would take with this simplification is to memorize the sequence above (132645…), and to add and subtract, but always working with one-digit numbers.

The simplification goes as

follows:

- Take for instance the number 371Change all occurrences of 7, 8 or 9 into 0, 1 and 2, respectively. In this example, we get: 301. This second step may be skipped, except for the left most digit, but following it may facilitate calculations later on.Now convert the first digit (3) into the following digit in the sequence 13264513… In our example, 3 becomes 2.Add the result in the

previous step (2) to the second digit of the number, and substitute the result for both digits, leaving all remaining digits unmodified: 2 + 0 = 2. So 301 becomes 21.Repeat the procedure until you have a recognizable multiple of 7, or to make sure, a number between 0 and 6. So, starting from 21 (which is a recognizable multiple of 7), take the first digit (2) and convert it into the following in the sequence above: 2 becomes 6. Then add this to

the second digit: 6 + 1 = 7.If any point the first digit is 8 or 9, these become 1 or 2, respectively. But if it is a 7 it should become 0, only if no other digits follow. Otherwise, it should simply be dropped. This is because that 7 would have become 0, and numbers with least two digits before the decimal dot do not begin with 0, which is useless. According to this, our 7 becomes 0.

If through this procedure you obtain a

0 or any recognizable multiple of 7, then the original number is a multiple of 7. If you obtain any number from 1 to 6, that will indicate how much you should subtract from the original number to get a multiple of 7. In other words, you will find the remainder of dividing the number by 7. For example, take the number 186:

- First, change the 8 into a 1:

116.Now, change 1 into the following digit in the sequence (3), add it to the second digit, and write the result instead of both: 3 + 1 = 4. So 116 becomes now 46.Repeat the procedure, since the number is greater than 7. Now, 4 becomes 5, which must be added to 6. That is 11.Repeat the procedure one more time: 1 becomes 3, which is added to the second digit (1): 3 + 1 = 4.

Now we have a number lower than 7, and this number (4) is the remainder of dividing 186/7. So 186 minus 4, which is 182, must be a multiple of 7.

Note: The reason why this works is that if we have: a+b=c and b is a multiple of any given number n, then a and c will necessarily produce the same remainder when divided by n. In other words, in 2 + 7 = 9, 7 is divisible by 7. So 2 and 9 must have the same

remainder when divided by 7. The remainder is 2.

Therefore, if a number n is a multiple of 7 (i.e.: the remainder of n/7 is 0), then adding (or subtracting) multiples of 7 cannot change that property.

What this procedure does, as explained above for most divisibility rules, is simply subtract little by little multiples of 7 from the original number until reaching a number that is small enough for us to remember whether it is a multiple of 7. If 1 becomes a 3

in the following decimal position, that is just the same as converting 10×10n into a 3×10n. And that is actually the same as subtracting 7×10n (clearly a multiple of 7) from 10×10n.

Similarly, when you turn a 3 into a 2 in the following decimal position, you are turning 30×10n into 2×10n, which is the same as subtracting 30×10n−28×10n, and this is again

subtracting a multiple of 7. The same reason applies for all the remaining conversions:

- 20×10n − 6×10n=14×10n60×10n − 4×10n=56×10n40×10n − 5×10n=35×10n50×10n − 1×10n=49×10n

First method example

1050 → 105 − 0=105 → 10 − 10 = 0. ANSWER: 1050 is divisible by 7.

Second method example

1050 → 0501 (reverse) → 0×1 + 5×3 + 0×2 + 1×6 = 0 + 15 + 0 + 6 = 21 (multiply and add). ANSWER: 1050 is divisible by 7.

Vedic method of divisibility by osculation

Divisibility by seven can be tested by multiplication by the Ekhādika. Convert the divisor seven to the nines family by multiplying by

seven. 7×7=49. Add one, drop the units digit and, take the 5, the Ekhādika, as the multiplier. Start on the right. Multiply by 5, add the product to the next digit to the left. Set down that result on a line below that digit. Repeat that method of multiplying the units digit by five and adding that product to the number of tens. Add the result to the next digit to the left. Write down that result below the digit. Continue to the end. If the result is zero or a multiple of seven, then yes,

the number is divisible by seven. Otherwise, it is not. This follows the Vedic ideal, one-line notation.[11][unreliable source?]

Vedic

method example:

Is 438,722,025 divisible by seven? Multiplier = 5.

4 3 8 7 2 2 0 2 5

42 37 46 37 6 40 37 27

YES

Pohlman–Mass method of divisibility by 7

The Pohlman–Mass method provides a quick solution that can determine if most integers are divisible by seven in three steps or less. This method could be useful in a mathematics competition such as MATHCOUNTS, where time is a factor to determine the solution without a calculator in the Sprint Round.

Step A: If the integer is 1000 or less, subtract twice the last digit from the number formed by the

remaining digits. If the result is a multiple of seven, then so is the original number (and vice versa). For example:

112 -> 11 − (2×2) = 11 − 4 = 7 YES

98 -> 9 − (8×2) = 9 − 16 = −7 YES

634 -> 63 − (4×2) = 63 − 8 = 55 NO

Because 1001 is divisible by seven, an interesting pattern develops for repeating sets of 1, 2, or 3 digits that form 6-digit numbers (leading zeros are allowed) in that all such numbers are divisible by seven. For example:

001 001 = 1,001 / 7 = 143

010 010 = 10,010 / 7 = 1,430

011 011 = 11,011 / 7 = 1,573

100 100 = 100,100 / 7 = 14,300

101 101 = 101,101 / 7 = 14,443

110 110 = 110,110 / 7 = 15,730

01 01 01 = 10,101 / 7 = 1,443

10 10 10 = 101,010 / 7 = 14,430

111,111 / 7 = 15,873

222,222 / 7 = 31,746

999,999 / 7 = 142,857

576,576 / 7 = 82,368

For all of the above examples, subtracting the first three digits from the last three results in a multiple

of seven. Notice that leading zeros are permitted to form a 6-digit pattern.

This phenomenon forms the basis for Steps B and C.

Step B: If the integer is between 1001 and one million, find a repeating pattern of 1, 2, or 3 digits that forms a 6-digit number that is close to the integer (leading zeros are allowed and can help you visualize the pattern). If the positive difference is less than 1000, apply Step A. This can be done by subtracting the first three digits from the last

three digits. For example:

341,355 − 341,341 = 14 -> 1 − (4×2) = 1 − 8 = −7 YES

67,326 − 067,067 = 259 -> 25 − (9×2) = 25 − 18 = 7 YES

The fact that 999,999 is a multiple of 7 can be used for determining divisibility of integers larger than one million by reducing the integer to a 6-digit number that can be determined using Step B. This can be done easily by adding the digits left of the first six to the last six and follow with Step A.

Step C: If the integer is larger than one million, subtract the nearest multiple of 999,999 and then apply Step B. For even larger numbers, use

larger sets such as 12-digits (999,999,999,999) and so on. Then, break the integer into a smaller number that can be solved using Step B. For example:

22,862,420 − (999,999 × 22) = 22,862,420 − 21,999,978 -> 862,420 + 22 = 862,442

862,442 -> 862 − 442 (Step B) = 420 -> 42 − (0×2) (Step A) = 42 YES

This allows adding and subtracting alternating sets of three digits to determine divisibility by seven. Understanding these patterns allows you to quickly calculate divisibility of seven as seen in the following examples:

Pohlman–Mass method of divisibility by 7, examples:

Is 98 divisible by seven?

98 -> 9 − (8×2) = 9 − 16 = −7 YES (Step A)

Is 634 divisible by seven?

634 -> 63 − (4×2) = 63 − 8 = 55 NO (Step A)

Is 355,341 divisible by seven?

355,341 − 341,341 = 14,000 (Step B) -> 014 − 000 (Step B) -> 14 = 1 − (4×2) (Step A) = 1 − 8 = −7 YES

Is 42,341,530 divisible by seven?

42,341,530 -> 341,530 + 42 = 341,572 (Step C)

341,572 − 341,341 = 231 (Step B)

231 -> 23 − (1×2) = 23 − 2 = 21 YES (Step A)

Using quick alternating additions and subtractions:

42,341,530 -> 530 − 341 + 42 = 189 + 42 = 231 -> 23 − (1×2) = 21 YES

Multiplication

by 3 method of divisibility by 7, examples:

Is 98 divisible by seven?

98 -> 9 remainder 2 -> 2×3 + 8 = 14 YES

Is 634 divisible by seven?

634 -> 6×3 + 3 = 21 -> remainder 0 -> 0×3 + 4 = 4 NO

Is 355,341 divisible by seven?

3 × 3 + 5 = 14 -> remainder 0 -> 0×3 + 5 = 5 -> 5×3 + 3 = 18 -> remainder 4 -> 4×3 + 4 = 16 -> remainder 2 -> 2×3 + 1 = 7 YES

Find remainder of 1036125837 divided by 7

1×3 + 0 = 3

3×3 + 3 = 12 remainder 5

5×3 + 6 = 21 remainder 0

0×3 + 1 = 1

1×3 + 2 = 5

5×3 + 5 = 20 remainder 6

6×3 + 8 = 26 remainder 5

5×3 + 3 = 18 remainder 4

4×3 + 7 = 19 remainder 5

Answer is 5

Finding remainder of a number when divided by 7

7 − (1, 3, 2, −1, −3, −2, cycle repeats for the next six digits) Period: 6 digits. Recurring numbers: 1, 3, 2, −1, −3, −2

Minimum magnitude sequence

(1, 3, 2, 6, 4, 5, cycle repeats for the next six digits) Period: 6 digits. Recurring numbers: 1, 3, 2, 6, 4, 5

Positive sequence

Multiply the right most digit by the left most digit

in the sequence and multiply the second right most digit by the second left most digit in the sequence and so on and so for. Next, compute the sum of all the values and take the modulus of 7.

Example: What is the remainder when 1036125837 is divided by 7?

Multiplication of the rightmost digit = 1 × 7 = 7

Multiplication of the second rightmost digit = 3 × 3 = 9

Third rightmost digit = 8 × 2 = 16

Fourth rightmost digit = 5 × −1 = −5

Fifth rightmost digit

= 2 × −3 = −6

Sixth rightmost digit = 1 × −2 = −2

Seventh rightmost digit = 6 × 1 = 6

Eighth rightmost digit = 3 × 3 = 9

Ninth rightmost digit = 0

Tenth rightmost digit = 1 × −1 = −1

Sum = 33

33 modulus 7 = 5

Remainder = 5

Digit pair method of divisibility by 7

This method uses 1, −3, 2 pattern on the digit pairs. That is, the divisibility of any number by seven can be tested by

first separating the number into digit pairs, and then applying the algorithm on three digit pairs (six digits). When the number is smaller than six digits, then fill zero’s to the right side until there are six digits. When the number is larger than six digits, then repeat the cycle on the next six digit group and then add the results. Repeat the algorithm until the result is a small number. The original number is divisible by seven if and only if the number obtained using this algorithm is

divisible by seven. This method is especially suitable for large numbers.

Example 1:

The number to be tested is 157514. First we separate the number into three digit pairs: 15, 75 and 14.

Then we apply the algorithm: 1 × 15 − 3 × 75 + 2 × 14 = 182

Because the resulting 182 is less than six digits, we add zero’s to the right side until it is six digits.

Then we apply our algorithm again: 1 × 18 − 3 × 20 + 2 × 0 = −42

The

result −42 is divisible by seven, thus the original number 157514 is divisible by seven.

Example 2:

The number to be tested is 15751537186.

(1 × 15 − 3 × 75 + 2 × 15) + (1 × 37 − 3 × 18 + 2 × 60) = −180 + 103 = −77

The result −77 is divisible by seven, thus the original number 15751537186 is divisible by seven.

Another digit pair method of divisibility by 7

Method

This is a non-recursive method

to find the remainder left by a number on dividing by 7:

Separate the number into digit pairs starting from the ones place. Prepend the number with 0 to complete the final pair if required.Calculate the remainders left by each digit pair on dividing by 7.Multiply the remainders with the appropriate multiplier from the sequence 1, 2, 4, 1, 2, 4, … : the remainder from the digit pair consisting of ones place and tens place should be multiplied by 1, hundreds

and thousands by 2, ten thousands and hundred thousands by 4, million and ten million again by 1 and so on.Calculate the remainders left by each product on dividing by 7.Add these remainders.The remainder of the sum when divided by 7 is the remainder of the given number when divided by 7.

For example:

The number 194,536 leaves a remainder of 6 on dividing by 7.

The number

510,517,813 leaves a remainder of 1 on dividing by 7.

Proof of correctness of the method

The method is based on the observation that 100 leaves a remainder of 2 when divided by 7. And since we are breaking the number into digit pairs we essentially have powers of 100.

1 mod 7 = 1

100 mod 7 = 2

10,000 mod 7 = 2^2 = 4

1,000,000 mod 7 = 2^3 = 8; 8 mod 7 = 1

10,0000,000 mod 7 = 2^4 = 16; 16 mod 7 = 2

1,000,0000,000 mod 7 = 2^5 = 32; 32

mod 7 = 4

And so on.

The correctness of the method is then established by the following chain of equalities:

Let N be the given number .

### Divisibility by 13[edit]

Remainder Test 13 (1, −3, −4, −1, 3, 4, cycle goes on.) If you are not comfortable with negative numbers, then use this sequence. (1, 10, 9, 12, 3, 4)

Multiply the right most digit of the number with the left most number in the sequence

shown above and the second right most digit to the second left most digit of the number in the sequence. The cycle goes on.

Example: What is the remainder when 321 is divided by 13?

Using the first sequence,

Ans: 1 × 1 + 2 × −3 + 3 × −4 = −17

Remainder = −17 mod 13 = 9

Example: What is the remainder when 1234567 is divided by 13?

Using the second sequence,

Answer: 7 × 1 + 6 × 10 + 5 × 9 + 4 × 12 + 3 × 3 +

2 × 4 + 1 × 1 = 178 mod 13 = 9

Remainder = 9

## Beyond 30[edit]

Divisibility properties of numbers can be determined in two ways, depending on the type of the divisor.

### Composite

divisors[edit]

A number is divisible by a given divisor if it is divisible by the highest power of each of its prime factors. For example, to determine divisibility by 36, check divisibility by 4

and by 9.[6] Note that checking 3 and 12, or 2 and 18, would not be sufficient. A table of prime factors may be useful.

A

composite divisor may also have a rule formed using the same procedure as for a prime divisor, given below, with the caveat that the manipulations involved may not introduce any factor which is present in the divisor. For instance, one cannot make a rule for 14 that involves multiplying the equation by 7. This is not an issue for prime divisors because they have no smaller factors.

### Prime divisors[edit]

The goal is to find an inverse to 10 modulo the prime under consideration (does not work for 2 or 5) and use that as a multiplier to make the

divisibility of the original number by that prime depend on the divisibility of the new (usually smaller) number by the same prime. Using 31 as an example, since 10 × (−3) = −30 = 1 mod 31, we get the rule for using y − 3x in the table above. Likewise, since 10 × (28) = 280 = 1 mod 31 also, we obtain a complementary rule y + 28x of the same kind – our choice of addition or subtraction being dictated by arithmetic convenience of the smaller value.

In fact, this rule for prime divisors besides 2 and 5 is really a rule for divisibility by any integer relatively prime to 10 (including 33 and 39; see the table below). This is why the last divisibility condition in the tables above and below for any number relatively prime to 10 has the same kind of form (add or subtract some multiple of the last digit from the rest of the number).

### Notable

examples[edit]

The following table provides rules for some more notable divisors:

Divisor Divisibility condition Examples 31

Subtract three times the last digit from the rest.

837: 83 − 3×7 = 62

32

The number formed by the last five digits is divisible by 32.[2][3]

25,135,520: 35,520=1110×32

If the ten thousands digit is even, examine the number formed by the last four digits.

41,312: 1312.

If the ten thousands digit is odd, examine the number formed by the last four digits plus 16.

254,176: 4176+16 = 4192.

Add the last two digits to 4 times the rest.

1312: (13×4) + 12 = 64.

33

Add 10 times the last digit to the rest.

627: 62 + 10×7 = 132,

13 + 10×2 = 33.

Add the digits in blocks of two from right to left.

2145: 21 + 45 = 66.

It is divisible by 3 and by 11.

627: 6−2+7 = 11 and 6 + 2 + 7 = 15 = 3 × 5

35

It is divisible by 7 and by 5.

595: 59 – (2×5) = 49 = 7×7. And the number ends in 5.

37

Take the digits in blocks of three from right to left and add each block.

2,651,272: 2 + 651 + 272 = 925. 925 = 37×25.

Subtract 11 times the last digit from the rest.

925: 92 − (5×11) = 37.

39

It is divisible by 3 and by 13.

351: 35 − 1 = 34 and 3 + 5 + 4 = 12 = 3 × 4

Add 4 times the last digit to the rest.

351: 35 + (1 × 4) = 39

41

Sum the digits in blocks of five from right to left.

72,841,536,727: 7 + 28,415 + 36,727 = 65,149 = 41×1,589.

Subtract 4 times the last digit from the rest.

738: 73 − 8 × 4 = 41.

43

Add 13 times the last digit to the rest.

36,249: 3624 + 9 × 13 = 3741,

374 + 1 × 13 = 387,

38 + 7 × 13 = 129,

12 + 9 × 13 = 129 = 43 × 3.

Subtract 3 times the last two digits from the rest.

36,249: 362 − 49 × 3 = 215 = 43 × 5.

45

It is divisible by 9 and by 5.[6]

2025: Ends in 5 and 2+0+2+5=9.

47

Subtract 14 times the last digit from the rest.

1,642,979: 164297 − 9 × 14 = 164171,

16417 − 14 = 16403,

1640 − 3 × 14 = 1598,

159 − 8 × 14 = 47.

Add the last two digits to 6 times the rest.

705: 7 × 6 + 5 = 47.

49

Add 5 times the last digit to the rest.

1,127: 112+(7×5)=147.

147: 14 + (7×5) = 49

Add the last two digits to 2 times the rest.

588: 5 × 2 + 88 = 98.

50

The last two digits are 00 or 50.

134,250: 50.

51

Number must be divisible by 3 and 17.

459: 4 × 2 − 59 = −51, and 4 + 5 + 9 = 18 = 3 × 6

Subtract 5 times the last digit from the rest.

204: 20-(4×5)=0

Subtract the last two digits from 2 times the rest.

459: 4 × 2 − 59 = −51.

53

Add 16 times the last digit to the rest.

3657: 365+(7×16)=477 = 9 × 53

Subtract the last two digits from 6 times the rest.

5777: 57 × 6 − 77 = 265.

55

Number must be divisible by 11 ending in 0 or 5.[6]

605: Ends in 5 and 60−5= 55 = 11×5.

57

Number must be divisible by 3 and 19.

3591: 359 + 1 × 2 = 361 = 19 × 19, and 3 + 5 + 9 + 1 = 15 = 3 × 5

Subtract 17 times the last digit from the rest.

3591: 359 − 17 = 342,

34 − 2 × 17 = 0.

59

Add 6 times the last digit to the rest.

295: 29 + 5×6= 59

61

Subtract 6 times the last digit from the rest.

732: 73-(2×6)=61

64

The number formed by the last six digits must be divisible by 64.[2][3]

2,640,000: 640,000 is divisible by 64.

65

Number must be divisible by 13 ending in 0 or 5.[6]

3,185: 318 + (5×4) = 338 = 13×26. And the number ends in 5.

67

Subtract twice the last two digits from the rest.

9112: 91 − 12×2= 67

Subtract 20 times the last digit from the rest.

4489: 448−9×20=448−180=268.

69

Number must be divisible by 3 and 23.

345: 3 + 4 + 5 = 12 = 3 × 4, and 34 + 5 × 9 = 69 = 3 × 23

Add 7 times the last digit to the rest.

345: 34 + 5×7 = 69

71

Subtract 7 times the last digit from the rest.

852: 85-(2×7)=71

73

Form the alternating sum of blocks of four from right to left.

220,241: 241 − 22 = 219.

Add 22 times the last digit to the rest.

5329: 532 + 22 × 9 = 730,

7 + 22 × 3 = 73.

75

Last two digits are 00, 25, 50 or 75, and the sum of all the digits must be divisible by 3.[6]

3675: 75 is the end and 3 + 6 + 7 + 5 = 21 = 3×7.

77

Number is divisible by 7 and 11.

693: 69 − 3 = 66 = 11 × 6, and 69 – (6 × 2) = 63 = 7 × 9

Form the alternating sum of blocks of three from right to left.

76,923: 923 − 76 = 847.

79

Add 8 times the last digit to the rest.

711: 71 + 1×8= 79

81

Subtract 8 times the last digit from the rest.

162: 16-(2×8)=0

83

Add 25 times the last digit to the rest.

581: 58+(1×25)=83

Add the last three digits to four times the rest.

38,014: (4×38) + 14 = 166

85

Number must be divisible by 17 ending in 0 or 5.

30,855: 3085 − 25 = 3060 = 17×180. And the number ends in 5.

87

Number must be divisible by 29 with the sum of all its digits being divisible by 3.

2088: 208 + (8 × 3) = 232. 232 = 8 × 29

2 + 0 + 8 + 8 = 18 = 3 × 6

Subtract 26 times the last digit from the rest.

15138: 1513 − 8 × 26 = 1305,

130 − 5 × 26 = 0.

89

Add 9 times the last digit to the rest.

801: 80 + 1×9 = 89

Add the last two digits to eleven times the rest.

712: 12 + (7×11) = 89

91

Subtract 9 times the last digit from the rest.

182: 18 – (2×9) = 0

Form the alternating sum of blocks of three from right to left.

5,274,997: 5 − 274 + 997 = 728

Number is divisible by 7 and 13.

8281: 828+4 = 832. 83+8=91

828−2=826. 82−12=70.

95

Number must be divisible by 19 ending in 0 or 5.

51,585: 5158 + 10 = 5168,

516 + 16 = 532,

53 + 4 = 57 = 19×3. And the number ends in 5.

97

Subtract 29 times the last digit from the rest.

291: 29 – (1×29) = 0

Add the last two digits to 3 times the rest.

485: (3×4)+ 85 = 97

99

Number is divisible by 9 and 11.

891: 89 − 1 = 88.

8 + 9 + 1 = 18.

Add the digits in blocks of two from right to left.

144,837: 14 + 48 + 37 = 99.

100

Ends with least two zeros.

14100: It has two zeros the end.

101

Form the alternating sum of blocks of two from right to left.

40,299: 4 − 2 + 99 = 101.

103

Add 31 times the last digit to the rest.

585658: 58565 + (8×31) = 58813. 58813 : 103 = 571

Subtract the last two digits from 3 times the rest.

5356: (53×3) − 56 = 103

107

Subtract 32 times the last digit from the rest.

428: 42 – (8×32) = −214

Subtract the last two digits from 7 times the rest.

1712: 17 × 7 − 12 = 107

109

Add 11 times the last digit to the rest.

654: 65 + (11×4) = 109

111

Add the digits in blocks of three from right to left.

1,370,184: 1 + 370 + 184 = 555

113

Add 34 times the last digit to the rest.

3842: 384 + 34 × 2 = 452,

45 + 34 × 2 = 113.

121

Subtract 12 times the last digit from the rest.

847: 84 − 12 × 7 = 0

125

The number formed by the last three digits must be divisible by 125.[3]

2,125: 125 is divisible by 125.

127

Subtract 38 times the last digit from the rest.

4953: 495 − 38 × 3 = 381,

38 − 38 × 1 = 0.

128

The number formed by the last seven digits must be divisible by 128.[2][3]

131

Subtract 13 times the last digit from the rest.

1834: 183 − 13 × 4 = 131,

13 − 13 = 0.

137

Form the alternating sum of blocks of four from right to left.

340,171: 171 − 34 = 137.

139

Add 14 times the last digit to the rest.

1946: 194 + 14 × 6 = 278,

27 + 14 × 8 = 139.

143

Form the alternating sum of blocks of three from right to left.

1,774,487: 1 − 774 + 487 = −286

Add 43 times the last digit to the rest.

6149: 614 + 43 × 9 = 1001,

100 + 43 = 143.

The number must be divisible by 11 and 13.

2,431: 243 − 1 = 242. 242 = 11 × 22.

243 + 4 = 247. 247 = 13 × 19

149

Add 15 times the last digit to the rest.

2235: 223 + 15 × 5 = 298,

29 + 15 × 8 = 149.

151

Subtract 15 times the last digit from the rest.

66,893: 6689 − 15 × 3 = 6644 = 151×44.

157

Subtract 47 times the last digit from the rest.

7536: 753 − 47 × 6 = 471,

47 − 47 = 0.

163

Add 49 times the last digit to the rest.

26,569: 2656 + 441 = 3097 = 163×19.

167

Subtract 5 times the last two digits from the rest.

53,774: 537 − 5 × 74 = 167.

173

Add 52 times the last digit to the rest.

8996: 899 + 52 × 6 = 1211,

121 + 52 = 173.

179

Add 18 times the last digit to the rest.

3222: 322 + 18 × 2 = 358,

35 + 18 × 8 = 179.

181

Subtract 18 times the last digit from the rest.

3258: 325 − 18 × 8 = 181,

18 − 18 = 0.

191

Subtract 19 times the last digit from the rest.

3629: 362 − 19 × 9 = 191,

19 − 19 = 0.

193

Add 58 times the last digit to the rest.

11194: 1119 + 58 × 4 = 1351,

135 + 58 = 193.

197

Subtract 59 times the last digit from the rest.

11820: 118 − 59 × 2 = 0.

199

Add 20 times the last digit to the rest.

3980: 39 + 20 × 8 = 199.

200

Last two digits of the number are “00”, and the third last digit is an even number.

34,400: The third last digit is 4, and the last two digits are zeroes.

211

Subtract 21 times the last digit from the rest.

44521: 4452 − 21 × 1 = 4431,

443 − 21 × 1 = 422,

42 − 21 × 2 = 0.

223

Add 67 times the last digit to the rest.

49729: 4972 + 67 × 9 = 5575,

557 + 67 × 5 = 892,

89 + 67 × 2 = 223.

225

Number must be divisible by 9 ending in “00”, “25”, “50”, or “75”.

15,075: 75 is the end and 1 + 5 + 0 + 7 + 5 = 18 = 2×9.

227

Subtract 68 times the last digit from the rest.

51756: 5175 − 68 × 6 = 4767,

476 − 68 × 7 = 0.

229

Add 23 times the last digit to the rest.

52441: 5244 + 23 × 1 = 5267,

526 + 23 × 7 = 687,

68 + 23 × 7 = 229.

233

Add 70 times the last digit to the rest.

54289: 5428 + 70 × 9 = 6058,

605 + 70 × 8 = 1165,

116 + 70 × 5 = 466,

46 + 70 × 6 = 466 = 233 × 2.

239

Take the digits in blocks of seven from right to left and add each block.

1,560,000,083: 156 + 83 = 239.

Add 24 times the last digit to the rest.

57121: 5712 + 24 × 1 = 5736,

573 + 24 × 6 = 717,

71 + 24 × 7 = 239.

241

Subtract 24 times the last digit from the rest.

58081: 5808 − 24 × 1 = 5784,

578 − 24 × 4 = 482,

48 − 24 × 2 = 0.

250

The number formed by the last three digits must be divisible by 250.[2][3]

1,327,750: 750 is divisible by 250.

251

Subtract 25 times the last digit from the rest.

63001: 6300 − 25 × 1 = 6275,

627 − 25 × 5 = 502,

50 − 25 × 2 = 0.

256

The number formed by the last eight digits must be divisible by 256.[2][3]

257

Subtract 77 times the last digit from the rest.

66049: 6604 − 77 × 9 = 5911,

591 − 77 × 1 = 514 = 257 × 2.

263

Add 79 times the last digit to the rest.

69169: 6916 + 79 × 9 = 7627,

762 + 79 × 7 = 1315,

131 + 79 × 5 = 526,

52 + 79 × 6 = 526 = 263 × 2.

269

Add 27 times the last digit to the rest.

72361: 7236 + 27 × 1 = 7263,

726 + 27 × 3 = 807,

80 + 27 × 7 = 269.

271

Take the digits in blocks of five from right to left and add each block.

77,925,613,961: 7 + 79,256 + 13,961 = 93,224 = 271×344.

Subtract 27 times the last digit from the rest.

73441: 7344 − 27 × 1 = 7317,

731 − 27 × 7 = 542,

54 − 27 × 2 = 0.

277

Subtract 83 times the last digit from the rest.

76729: 7672 − 83 × 9 = 6925,

692 − 83 × 5 = 277.

281

Subtract 28 times the last digit from the rest.

78961: 7896 − 28 × 1 = 7868,

786 − 28 × 8 = 562,

56 − 28 × 2 = 0.

283

Add 85 times the last digit to the rest.

80089: 8008 + 85 × 9 = 8773,

877 + 85 × 3 = 1132,

113 + 85 × 2 = 283.

293

Add 88 times the last digit to the rest.

85849: 8584 + 88 × 9 = 9376,

937 + 88 × 6 = 1465,

146 + 88 × 5 = 586,

58 + 88 × 6 = 586 = 293 × 2.

300

Last two digits of the number are “00”, and the result of sum the digits must be divisible by 3.

3,300: The result of sum the digits is 6, and the last two digits are zeroes.

329

Add 33 times the last digit to the rest.

9541:954+1×33=954+33=987. 987=3×329.

331

Subtract 33 times the last digit from the rest.

22177: 2217−231=1986. 1986=6×331.

333

Add the digits in blocks of three from right to left.

410,922: 410 + 922 = 1,332

369

Take the digits in blocks of five from right to left and add each block.

50243409: 43409+502=43911. 43911=369×119.

Add 37 times the last digit to the rest.

8487: 848+7×37=848+259=1107.

375

The number formed by the last three digits must be divisible by 125 and the sum of all digits is a multiple of 3.

140,625: 625 = 125×5 and 1 + 4 + 0 + 6 + 2 + 5 = 18 = 6×3.

499

Add the last three digits to two times the rest.

74,351: 74 × 2 + 351 = 499.

500

Ends with 000 or 500.

47,500 is divisible by 500.

512

The number formed by the last nine digits must be divisible by 512.[2][3]

625

Ends in 0000, 0625, 1250, 1875, 2500, 3125, 3750, 4375, 5000, 5625, 6250, 6875, 7500, 8125, 8750 or 9375.

Or, the number formed by the last four digits is divisible by 625.

567,886,875: 6875.

983

Add the last three digits to seventeen times the rest.

64878: 64×17+878=1966. 1966=2×983

987

Add the last three digits to thirteen times the rest.

30597: 30×13+597=987

Number must be divisible by 329 with the sum of all digits being divisible by 3.

547785: 5+4+7+7+8+5=36. 36=3×12

54778+5×33=54943. 5494+3×33=5593. 559+3×33=658. 658=2×329.

989

Add the last three digits to eleven times the rest.

21758: 21 × 11 = 231; 758 + 231 = 989

Number must be divisible by 23 and 43.

1978: 197+56=253. 253=11×23

197+104=301. 301=7×43.

993

Add the last three digits to seven times the rest.

986049: 49+6902=6951. 6951=7×993.

Number must be divisible by 331 with the sum of all digits being divisible by 3.

8937: 8+7=15. 15=3×5. (Note: 9 and 3 don’t have to be in the sum, they are divisible by 3.)

893−231=662. 662=2×331.

997

Add the last three digits to three times the rest.

157,526: 157 × 3 + 526= 997

999

Add the digits in blocks of three from right to left.

235,764: 235 + 764 = 999

1000

Ends with least three zeros.

2000 ends with 3 zeros

## Generalized divisibility rule[edit]

To test for divisibility by D, where D ends in 1, 3, 7, or 9, the following method can be

used.[12] Find any multiple of D ending in 9. (If D ends respectively in 1, 3, 7, or 9, then multiply by 9, 3, 7, or 1.) Then add 1 and divide by 10, denoting the result as m. Then a number N = 10t + q is divisible by D if and only if mq + t is divisible by D. If the number is too large, you can also break it down

into several strings with e digits each, satisfying either 10e = 1 or 10e = −1 (mod D). The sum (or alternate sum) of the numbers have the same divisibility as the original one.

For example, to determine if 913 = 10×91 + 3 is divisible by 11, find that m = (11×9+1)÷10 = 10. Then mq+t = 10×3+91 = 121; this is divisible by 11 (with quotient 11), so 913 is also divisible by 11. As another example, to determine if 689 = 10×68 + 9

is divisible by 53, find that m = (53×3+1)÷10 = 16. Then mq+t = 16×9 + 68 = 212, which is divisible by 53 (with quotient 4); so 689 is also divisible by 53.

Alternatively, any number Q. = 10c + d is divisible by n = 10a + b, such that gcd(n, 2, 5) = 1, if c + D(n)d = An for some integer A, where:

The first few terms of the sequence, generated by D(n) are 1, 1, 5, 1, 10, 4, 12, 2, … (sequence

A333448 in OEIS).

The piece wise form of D(n) and the sequence generated by it were first published by Bulgarian mathematician Ivan Stoykov in March 2022.[13]

## Proofs[edit]

### Proof using basic algebra[edit]

Many of the simpler rules can be produced using only algebraic manipulation, creating binomials and rearranging them. By writing a number as the sum of each digit times a power of 10 each digit’s power can be manipulated individually.

Case where all digits are

summed

This method works for divisors that are factors of 10 − 1 = 9.

Using 3 as an example, 3 divides 9 = 10 − 1. That means (see modular arithmetic). The same for all the

higher powers of 10: They are all congruent to 1 modulo 3. Since two things that are congruent modulo 3 are either both divisible by 3 or both not, we can interchange values that are congruent modulo 3. So,

in a number such as the following, we can replace all the powers of 10 by 1:

which is exactly the sum of the digits.

Case where the alternating sum of digits is used

This method works for divisors that are factors of 10 + 1 = 11.

Using 11

as an example, 11 divides 11 = 10 + 1. That means . For the higher powers of 10, they are congruent to 1 for even powers and congruent to −1 for odd powers:

Like the previous case, we can substitute powers of 10 with congruent values:

which is also the difference between the sum of digits odd positions and the sum of digits even positions.

Case where only the last digit(s) matter

This applies to divisors that are a factor of a power of 10. This is because sufficiently high

powers of the base are multiples of the divisor, and can be eliminated.

For example, in base 10, the factors of 101 include 2, 5, and 10. Therefore, divisibility by 2, 5, and 10 only depend on whether the last 1 digit is divisible by those divisors. The factors of 102 include 4 and 25, and divisibility by those only depend on the last 2 digits.

Case where only the last digit(s) are removed

Most numbers do not divide 9 or 10 evenly, but do divide a

higher power of 10n or 10n − 1. In this case the number is still written in powers of 10, but not fully expanded.

For example, 7 does not divide 9 or 10, but does divide 98, which is close to 100. Thus, proceed from

where in this case a is any integer, and b can

range from 0 to 99. Next,

and again expanding

and after eliminating the known multiple of 7, the result is

which is the rule “double the number formed by all but the last two digits, then add the last two digits”.

Case where the last digit(s) is multiplied by a factor

The representation of the number may also be multiplied by any number relatively prime to the divisor without changing its divisibility. After observing that

7 divides 21, we can perform the following:

after multiplying by 2, this becomes

and then

Eliminating the 21 gives

and multiplying by −1 gives

Either of the last two rules may be used, depending on which is easier to perform. They correspond to the rule “subtract twice the last digit from the rest”.

### Proof using modular

arithmetic[edit]

This section will illustrate the basic method; all the rules can be derived following the same procedure. The following requires a basic grounding in modular

arithmetic; for divisibility other than by 2’s and 5’s the proofs rest on the basic fact that 10 mod m is invertible if 10 and m are relatively prime.

For 2n or 5n:

Only the last n digits need to be checked.

Representing x as

and the divisibility of x is the same as

that of z.

For 7:

Since 10 × 5 ≡ 10 × (−2) ≡ 1 (mod 7) we can do the following:

Representing x as

so x is divisible by 7 if and only if y − 2z is divisible by 7.

## See also[edit]

- Division by zeroParity (mathematics)

## References[edit]

^ Gardner, Martin (September 1962). “Mathematical Games: Tests that show whether a large number

can be divided by a number from 2 to 12”. Scientific American. 207 (3): 232–246. doi:10.1038/scientificamerican0962-232. JSTOR 24936675.

^ a b c

d e f

g h i

j k l

m n o

p. q This follows from Pascal’s criterion. See Kisačanin (1998), p..

100–101^ a b c

d e f

g h i

j k l

m n o

p. A number is divisible by 2m, 5m or 10m if and only if the number formed by the last m digits is divisible by that number. See Richmond & Richmond (2009), p..

105^ a b Apostol (1976), p.. 108

^ a b c

d Richmond & Richmond (2009), Section 3.4 (Divisibility Tests), p.. 102–108^

a b c

d e f

g h i

j k l

m n o

p. q Richmond & Richmond (2009), Section 3.4 (Divisibility Tests), Theorem

3.4.3, p.. 107^ a b Kisačanin (1998),

p.. 101^ Loy, Jim (1999), Divisibility Tests, archived from

the original on 2007-10-10, Multiply the right-most digit by 5 and add to the rest of the numbers. If this sum is divisible by 7, then the original number is divisible by

7.^ Wells, David

(1997), The Penguin dictionary of curious and interesting numbers, p.. 51^ Su, Francis E. “”Divisibility by Seven” Mudd Math Fun Facts”. Archived from the original on

2022-06-13. Retrieved 2006-12-12.^ Page 274, Vedic Mathematics: Sixteen Simple Mathematical Formulae, by Swami Sankaracarya, published by Motilal Banarsidass, Varanasi, India, 1965, Delhi, 1978. 367 pages.^ Dunkels, Andrejs, “Comments on note 82.53—a generalized test for

divisibility”, Mathematical Gazette 84, March 2000, 79-81.^ Stoykov, Ivan (March 2022). “OEIS A333448”. Oeis

A333448.

## Sources[edit]

- Apostol, Tom M. (1976). Introduction to analytic number theory.

Undergraduate Texts in Mathematics. Vol. 1. Springer-Verlag. ISBN 978-0-387-90163-3.Kisačanin, Branislav (1998).

Mathematical problems and proofs: combinatorics, number theory, and geometry. Plenum Press. ISBN 978-0-306-45967-2.

Richmond, Bettina; Richmond, Thomas (2009). A Discrete Transition to Advanced Mathematics. Pure and Applied Undergraduate Texts. Vol. 3. American Mathematical Soc. ISBN 978-0-8218-4789-3.

## External

links[edit]

- Divisibility Criteria cut-the-knotStupid Divisibility Tricks Divisibility rules for 2–100.

### What is the least number which when divided by 5 6 8 10 and 12?

∴ The least number which is exactly divisible by 5, 6, 8, 10, and 12 is 120.

### What is the least number which when divided by 3 5 6 8 10 and 12 leaves in each case remainder 2 but when divided by 13 leaves no remainder?

Complete step-by-step answer:

Hence the least number which leaves remainder 2 when divided by 3, 5, 6, 8, 10 and 12 is 962.

### What is the least number which when divided by 5 6 7 8 gives remainder 3 in each case and is completely divisible by 9?

LCM of 5, 6, 7 and 8 is 840. So, our number is of the form 840k + 3. The lowest value of K for which 840k + 3 is divisible by 9 is k = 2.

### What is the least number which when divided by 8 9 12?

The least number which is completely divisible by 8, 9, 12 and 15 will be the LCM of these numbers. ∴ The least number which when divided by 8, 9, 12 and 15, leaves the remainder 1 will be 360 + 1 = 361. The SSC CGL 2022 Amendment Notice Out on 30th September 2022.

Tải thêm tài liệu liên quan đến nội dung bài viết What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13?

Reply

5

0

Chia sẻ

### Clip What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? ?

Bạn vừa tìm hiểu thêm nội dung bài viết Với Một số hướng dẫn một cách rõ ràng hơn về **Review What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? tiên tiến và phát triển nhất **

### Chia Sẻ Link Cập nhật What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? miễn phí

You đang tìm một số trong những *ShareLink Download What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? Free*.

#### Thảo Luận vướng mắc về What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13?

Nếu sau khi đọc nội dung bài viết What is the least number which when divided by 5 6 8 9 and 12 gives remainder 1 Ineach case and exactly divisible by 13? vẫn chưa hiểu thì hoàn toàn có thể lại phản hồi ở cuối bài để Tác giả lý giải và hướng dẫn lại nha

#number #divided #remainder #Ineach #case #divisible